Instagram'da organik büyüme

Instagram’da Organik Büyüme + Takipçi Artırma Rehberi

Instagram’da organik büyümek için yapılması gereken şey doğru kafa yapısına sahip olarak ilerlemektir. Bazen doğru kafa yapısını kavrasanız da ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu yazıda Instagram takipçi arttırmak için her şeyi ama her şeyi, Instagram profilinizi açmadan önceye kadar anlatmak istiyorum. Instagram’ın ne kadar önemli olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Şu kadar kullanıcısı var, şu kadar potansiyel var gibi konulara hiç girmiyorum 🙂

Aslında bir işletmenin sosyal medya stratejisi gerçekten Instagram hesabını açmakla başlamıyor. Çoğu kişi Instagram’a bodoslama girip sonuç alamayınca arayış içine girmeye başlıyor. Bundan önce neler planladığınız, gerçekten ne istediğiniz çok önemli. Bu isteklerinize uygun bir strateji çizdikten sonra Instagram profilinizi buna göre dizayn edeceksiniz ve bu konuda tutarlı olacaksınız. Şunu söylemeden konuya girmek istemiyorum; sabırlı ve disiplinli olmazsanız Instagram’da organik büyümek sizin için hayal olabilir. Bütçeniz varsa bunu sizin için yapacak pek çok kişi veya ajans vardır fakat bütçeniz kısıtlıysa gerçekten sabır ve disipline ihtiyacınız olacak.

# HEDEF KİTLE, her şeyden önce gelir

Ürün/hizmetinizi kimlere hitap ediyor? Sattığınızı kim almak ister? Bunları nasıl konumlandıracaksınız? Hedef kitleniz bunu nasıl karşılayacak? Modayı yakından takip eden ve trendlere ayak uyduran genç bir kitleyi hedeflemiş olabilirsiniz. Veya daha minimalist yaşam tarzını benimsemiş genç-orta yaş grubunu…

Hedef kitlenizi belirlemek, markalaşmanın en önemli yönlerinden biridir. Instagram organik büyüme için bu zorunludur! Bu adımı atlarsanız, marka stratejinizin devamında büyük ihtimalle çuvallayacaksınız.

Markanız hakkında herhangi bir karar vermeden önce, hedeflediğiniz pazarı yani potansiyel müşterilerinizin ve mevcut rakiplerinizin kim olduğunu anlamanız gerekir. Bunu yapmadan bodoslama bir işe kalkışmak sizi başarısızlığa götürebilir.

Peki hedeflediğim pazarı nasıl araştıracağım?

 • Ürün veya hizmet kategorinizi Google’da arayın ve ortaya çıkan tüm rakipleri analiz edin.
 • Müşterilerin rakipler üzerinde ki yorumlarını inceleyin.
 • Hedef kitlenizin takip ettiği ve etkileşime girdiği rakiplerin Instagram hesaplarını detaylıca inceleyin.
 • Müşterilerin nasıl iletişim kurduklarını analiz edin.

Bunları önceden araştırmak sizlerin Instagram’da nasıl bir ses tonunuz olması gerektiğini söyleyecektir. Markanız için neye odaklanmanız ve rakiplerden farklı bir şekilde konumlandırmanız için elzemdir.

# Markanız için bir kimlik ve ses belirleyin

Marka kimliği, markanızın söyledikleri, değerleri, sunumunuzdur. İnsanlar markanızla etkileşime girdiğinde ne hissetmelerini istiyorsanız, marka kimliği tam olarak odur. Esasen marka kimliğiniz, işletmenizin kişiliği ve müşterilerinize vereceğiniz bir sözdür. Bu sizin insanlara tam olarak anlattıklarınız değildir, insanların onun hakkında hissettikleridir. Şunu unutmayın, markanız herkesin isteklerine karşılık veremez ve herkes tarafından aynı şekilde anlaşılmaz. Bu yüzden odak nişiniz olmalı. Belirli bir kitleye hitap ediyor olmalısınız. Kısacası işletmeniz herkes için değil, gezegendeki her insana hitap etmeye çalışmayın.

Ürün veya hizmetinizi sattıktan sonra müşteriler markanızı deneyimlemiş oluyor. İşte marka kimliği, bu izlenimi şekillendirmenizi sağlıyor.

“Markalaşma, siz odada değilken insanların sizin hakkınızda söylediği şeydir.”

Jeff Bezos

Sonrasında markanız için bir iletişim stratejisi geliştirmeniz gerekiyor. Samimi, ciddi, cüretkar, eğlenceli, rahat? Markanızın, hedef kitleyle tüm etkileşim noktalarında aynı ses tonu kullanılmalıdır. Bu ses tonunu geliştirirken hedef kitlenizin kafa yapısını da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Özellikle sosyal mecralarda müşterilerle daha çok temas ediyorsunuz. Instagram profilinizde biyografiden gönderi açıklamalarına, yorumlara ve DM’lere kadar aynı ses tonuyla tutarlı bir şekilde iletişim kurmalısınız.

Instagram’a geçelim: Hesap türleri ve büyümeye etkileri

Şimdi böyle söyleyince aklınıza içerik üretici, işletme ve kişisel hesaplar geliyor olabilir. Ben Instagram’ın hesap çeşitlerinden ziyade yaptığı işlere göre sınıflandırmayı tercih ediyorum. Ürün/hizmet satışı yapan hesaplar yani işletmeler, topluluklar, influencer’lar… Eğer spesifik bir konu hakkında bir topluluk oluşturmaya çalışıyorsanız, ürün veya hizmeti öne sürmeden ilgi çekici paylaşımlar yapıyorsanız çok hızlı büyüyebilirsiniz. Fakat ticari amacı olan hesaplara baktığımızda büyümenin oldukça zor olabileceğini görüyoruz.

Bunun sebebi insanların Instagram’da ürün görmek istememesidir. İnsanlar Instagram’a gerçekten ürün görmek için girmiyor bunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden topluluk hesapları ve influencer’lar her zaman daha hızlı büyüyeceklerdir. Ben bu makalede işletmeler üzerinden yürüyeceğim tabii ki.

Bir ürün veya hizmet satışı yapıyorsanız diğerlerine göre daha sabırlı ve stratejik ilerlemek zorundasınız. Şimdi gelin Instagram’da nasıl bir yol izleyeceğimizi adım adım görelim.

İşletmeler Instagram’da organik büyümek için neler yapmalı?

Artık Instagram uygulamasının içerisine gidelim ve kusursuz profili oluşturalım. Marka imajınızı entegre edelim ve işletmemizi ileri seviyeye taşımaya başlayalım ne dersiniz? Hali hazırda bir işletme hesabınız olabilir veya yeni bir iş kuruyor olabilirsiniz. Öncelikle kusursuz profili inşaa edeceğiz.

# İşletmeniz için kusursuz profil inşaası

Profilinize ilk girildiği anda ilk görünen kısımları düzenlemek için gerçekten çaba sarfetmelisiniz. 5 dakika düşünerek bulduğunuz kelimeler inanın olması gerekenler değildir. Gerçekten oturup bunun için mesai harcayın ve profilinizin sabit kısımlarını en iyi şekilde oluşturmaya odaklanın. Bunları şimdi tek tek inceleyelim.

 • Profil fotoğrafı nasıl olmalı?

Kişisel bir markanız varsa kesinlikle yüzünüzün görüneceği bir fotoğraf koymalısınız. İşletmeler ise logolarını net olarak görünecek şekilde boyutlandırıp kullanmalıdır. Burada yine markanın renklerini gözardı etmemeye özen göstermelisiniz. Profil fotoğrafınızın boyutu minimum 1080×1080 piksel olmalıdır. Kaliteden ödün vermemeye özen gösterin. Logonuz, profil fotoğrafınız genel olarak işletmenizin kalite algısını da etkiler.

 • Biyografiniz nasıl olmalı?

Sadece 150 karakterlik bir hakkınız var. Bu 150 karakteri sonuna kadar kullanmak zorunda değilsiniz, bunu söyleyenleri görüpte gerçekten zorunda hissetmeyin. Instagram biyografiniz potansiyel takipçilerinize kim olduğunuzu, ne iş yaptığınızı ve profilinizi ziyaret ettikten sonra ne yapmaları gerektiğini söylemelidir.

Bir marka kimliği ve sesi belirlemiştik değil mi? Tutarlı olmanın ilk adımı. Biyografinizde bu sesi ortaya çıkarabilirsiniz. Markanızın konumlandırması için Instagram biyografisi en doğru yer. Biyografinizde ne yaptığınızı, neden yaptığınızı, kimlere seslendiğinizi ve satış teklifinizi net bir şekilde verin. Aşağıda ki örnekleri de inceleyebilirsiniz. Tüm satırları köküne kadar doldurmak zorunda değilsiniz. Markanız hakkında en kısa şekilde ne söylenmesi gerekiyorsa onu söyleyin ve bırakın. Bu sadece 1 cümle ve bir harekete geçirici mesaj bile olabilir.

Çeşitli emojiler kullanarak daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Marka imajınıza uymuyorsa bunu da kullanmak zorunda değilsiniz. Şu önemli nüansı da unutmayın. Hedef kitlenizi en başta zaten tanımıştınız. Bir düşünün benim hedef kitlem ne görmek ister? Ne duymak ister? Bunu da hesaba katarak harika bir biyografi yazmalısınız. Profilinizin diğer kısımlarının yanında biyografi için daha uzun bir anlatım yaptım. Bunun sebebi en çok şeyi burada anlatabilmenizdir. Ve burayı ne kadar etkili kullanırsanız o kadar fazla insanı peşinize takabilirsiniz. NET!

 • Kullanıcı adı ve isim kısmı

Kullanıcı adınıza sektörünüzle ilgili anahtar kelimeyi yazma şansınız olsa dahi bunu yapmayın. Tabii ki markanızın adını yazmalısınız. Bu konuyu fazla uzatmama gerek yok 🙂 İsim kısmına ise markanızı yazdıktan sonra kalan karakterleri anahtar kelime için kullanmalısınız.

Tıpkı benim yaptığım gibi “Tarik A – Dijital Pazarlama” şeklinde bir örnek verebiliriz. Soyadımın 4 harfinden feragat edip anahtar kelimemi oraya yazdım. Çünkü Instagram’da bu anahtar kelime aratıldığında sonuçlarda gözükme şansımı artırmak istiyorum.

 • Öne çıkarılan hikayeler kısmı

Öne çıkarılanlar kısmını gerçekten efektif bir şekilde kullanabilirsiniz. Burası mutlu müşterilerinizi, işletmeniz hakkında bilgileri, hikayeleri sergilemek için büyük bir nimet. Sizi etiketleyerek memnuniyetlerini gösteren gerçek insanları, sizin takipçilerinizle paylaştığınız önemli bilgileri buraya sabitlemek oldukça mantıklı.

Öne çıkarılanların kapak fotoğraflarını da şık bir şekilde düzenlerseniz, genel profil uyumluluğuna katkı sağlayacaktır ve hoş bir görüntü oluşacaktır.

 • Feed (Gönderileriniz)

Bu kısımda sadeliğe önem göstermenizde fayda var. Aslında hedef kitlenizin en çok seveceği stili bulmak için biraz deneme yapmanız gerekecektir. Çeşitli denemeler ve anketler ile hedef kitlenizin en sevdiği tarzı bulup bu şekilde devam edebilirsiniz. Renk olarak uyumlu bir feed oluşturmanız yine o rengi markanızla özdeşleştirecektir. Bu yüzden renk konusunu da önemseyerek feed tasarımı oluşturmalısınız.

# Instagram’da içerik stratejisi oluşturmak

Genellikle hiç düşünülmeden açılan Instagram hesapları bir süre sonra içerik üretmekte zorlanıyor. Profilinizi açmadan önce içerik stratejisini belirlemeniz gerekiyor. Stratejik bir şekilde ilerilediğinizde lineer bir şekilde büyüyeceğinizi göreceksiniz.

Peki içerik stratejisi nasıl oluştururum?

Kendinize soracağınız bazı sorular, size içerik stratejisi oluşturmanızda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

 • Ne satıyorum?
 • Bunu nasıl dikkat çekici bir hale getirebilirim?
 • Hedef kitlem nelerden hoşlanıyor?
 • Hedef kitlemin dikkatini nasıl çekebilirim?
 • Hedef kitleme nasıl değer katabilirim?

Hedef kitlenizi tanımak için rakiplerini izlemekte fayda var. Yıllardır sektörde olan rakipleriniz pek çok şeyi denemiş ve doğru yolu büyük oranda bulmuş olacaklardır. Onları detaylıca analiz ederek fikir alabilirsiniz (kopyalamayın). Hedef kitlenin ilgi gösterdiği tarzı benimsedikten sonra kendi tarzınızla profilinizde yansıtmaya başlayabilirsiniz.

İçeriklerinizi önceden planlayarak devam etmeye özen gösterin.

Ürün satan işletmeler için içerik oluşturmak

Çoğu işletmenin en çok zorlandığı kısma geldik. Bu başlık belki de tüm makalenin en önemli başlıklarından bir tanesi (marka’dan sonra). Instagramda içerik oluşturmaya başlamadan önce şunu unutmayın: İNSANLAR INSTAGRAM’A ÜRÜN GÖRMEYE GİRMİYOR.

 • İşletme: Eee Tarık? Benim ürün satmam lazım. Instagram’a satışlarımı artırmak için giriyorum. Sen bana ürün gösterme diyorsun. Neyi göstericem?
 • Tarık: Ne satıyorsun?
 • İşletme: Mum satıyorum. Ben mumun fotoğrafını koymayacağım da ne koyacağım?
 • Tarık: Mum koymak var, mum koymak var 🙂 Gelin size mantığı anlatayım.

Mum örneğinden gideceğim, yakın zamanda bir arkadaşım el emeği mum yapmaya başladı ve Instagram tarafı için benden fikir istedi. Ben de ona içerikleri nasıl üreteceği konusunda bazı tüyolar verdim. Bu tüyoları sizinle de paylaşmak istiyorum.

Hedef kitlesiyle empati kurmakta zorluk çekiyordu. Ona ilk önce şunu sordum: “Bir insan neden mum satın alır?”, güzel bir cevap alamadım. Sonra daha kolay bir soru sordum “Sen neden bir mum satın alırdın?”. Cevabı “çok güzel tasarımlar var dekorasyon için alabilirdim.” cevabını aldım. Burada ki kilit kelime “dekorasyon”. Demek ki sen insanlara mum satmayacaksın, sen insanlara dekoratif bir ürün satıyorsun, onların evini güzelleştirmeleri için katkı sağlıyorsun.

Arkadaşımın ürettiği mumlarla çektiği fotoğraflar hiçbir anlam ifade etmiyordu. Saten bir kumaşın üzerine ve aynanın üzerine koyarak fotoğraflarını çekmiş. Bu fotoğraflar için boşuna uğraştığını söyledim, bunları paylaşmamalıydı. Çünkü bunları gören insanların gözünde dekorasyon fikirleri canlanmayacaktı. İnsanlar hiçbir şey hissetmeyeceklerdi.

Bir mum satış profilinden ziyade bir dekorasyon fikirleri profili oluşturması gerekiyordu. Evet merkezde mum olacak, ürün her zaman merkezde olacak. Fakat geneli göstermek zorunda! İnsanların gördüğünde bir şeyler hissedeceği içerikler üretmek zorunda! Ona şunları söyledim: “Bu fotoğraflar sana ne anlatıyor? Hiçbir şey.

Güzel ve dekoratif bir alan oluştur. Ürettiğin mumları oraya konumlandır ve yak. Şık ve göz alıcı olsun. Bu ortamın fotoğraflarını çek ve bu ortamı güzelleştiren şey ise ürettiğin markanın ürünleri olsun. Senin mumların, bulunduğu ortamı güzelleştiren dekoratif bir ürün bunu sakın unutma.”

Bunun zor olduğunu söyledi. Zaten kolay olduğunu da kimse söylemedi 🙂 Hiçbir şey kolay olmayacak. İlk günden sipariş yağmuruna tutulmayacaksınız. İçerik üretmek, sürekli üretmek zor bir şeydir. Tıkanacaksınız, fikir bulamayacaksınız, karamsarlığa kapılacaksınız. Vazgeçen kaybeder. Vazgeçmeyenler ise en fazla başarısız olur. Bu başarısızlıktan ders çıkaranlar ise aslında başarısız sayılmazlar.

Hizmet satan işletmeler için içerik oluşturmak

Hizmet satanlar için içerik üretimi biraz daha kolay aslında. Çünkü fotoğraf çekimi için bir efor sarfetmenize ürün satanlar kadar gerek kalmıyor. Sektörünüzle ilgili bilinmeyenleri, doğru bilinen yanlışları, ilgi çekici nüansları, perde arkanızı göstererek kendinizi kanıtlayabilirsiniz. Hizmet satanlar kesinlikle ve kesinlikle yüzünü takipçilerine göstermelidir. Yüzünü, sesini tamamiyle takipçilerine sunmalıdır. Aksi taktirde hedef kitleniz ile aranızda ki güveni sarsabilirsiniz.

Size para veren bir kişi sizin kim olduğunuzu görmek, bilmek isteyecektir. İçeriklerinizi üretirken satıştan çok faydaya odaklanmalısınız. Ancak bu şekilde Instagram’da takipçi artırabilirsiniz. Hizmetini verdiğiniz konu hakkında bilgi vermekten çekinmemelisiniz. Sizin bu bilgileri paylaşmanız, okuyanların hemen bir çırpıda sizin gibi uzman olacağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden bilgi paylaşmaktan, hedef kitlenize fayda sağlamaktan çekinmeyin. Bu sizin ne kadar bilgili, işinde iyi ve özgüvenli biri olduğunuzun en büyük kanıtıdır.

Bir fotoğrafçı üzerinden örnek verebiliriz. Fotoğrafçılık hizmeti veren birisi Instagram’da dikkat çekmek ve takipçisi artırmak için neler paylaşabilir?

 • Çekimlerin perde arkasını
 • Editsiz/Editli fotoğraflar before after şeklinde
 • Çekimlerde ışık kurulumlarınız ve bunların etkileri

Emin olun bunlar insanların ilgisini çekecektir ve ne kadar başarılı işler yaptığınızı görerek sizi tebrik edeceklerdir (içlerinden de olsa).

# Doğru hashtag’leri bulmak

Hashtag’ler ücretsiz olarak Instagram’da ki erişimini artırabilecek önemli noktalardan bir tanesi. Hashtagleri doğru kullanarak hesabınızı daha hızlı büyütebilirsiniz. Hashtag kullanmanın keşfet’e düşmeyi engellediği söyleniyor fakat ileride ki zamanlarda geçerli olabilir. Hesabınızın yeni olduğunu düşünürsek şu an takipçiniz ve dolayısıyla etkileşiminiz düşük olacaktır. Bu noktada hashtag’ler ile görünürlüğünüzü artırmaya çalışmalısınız.

Nasıl doğru hashtag’leri tespit ederim?

 • Öncelikle yapmanız gereken şey sektörünüzle ilgili en alakalı hashtag sayfasına girmek. Burada “başlıca gönderiler” kısmında ki rakiplerinizin tüm postlarını inceleyin ve hangi hashtagleri kullandığını tespit edin.
 • Sonrasında hedef kitlenizle empati kurun. Ürün/hizmetiniz, alıcının ihtiyacı olması durumunda Instagram’da ne gibi bir arama yapabilir? Ne tür hashtag’lerde gezintiye çıkabilir? Bu soruların cevabını hashtag olarak listenize ekleyin.
 • Milyon paylaşımlar yapılmış hashtagleri kullanmamaya özen gösterin, o hashtagler de sıralamaya alamayacaksınız. Daha az kullanılmış ve hedef kitlenizin gezinme olasılığı olan hashtagleri tercih edin çoğunlukla.
 • Her gönderiniz için daha spesifik hashtagler bulun. Örneğin beyaz bir erkek spor ayakkabı paylaşıyorsunuz. O zaman o gönderiye #beyazsporayakkabı #beyazerkeksporayakkabı #beyazerkeksneaker tarzı daha spesifik hashtagler eklemelisiniz. Bu hashtaglerin kullanım oranı da az olacaktır.

# İçerikler ne zaman yayınlanmalı?

İçerikleri yayınlamanız gereken vakitleri Facebook Creator Studio ile detaylıca tespit edebilirsiniz. Aslında buradan tespit ettiğiniz farklı saat dilimlerini denemenizde fayda var. Her ne kadar istatistiklere bakarak belirlesenizde sapmalar yapabilmekte. Bu yüzden siz deneme yanılma ile en kusursuz vakti bulmalısınız. Şimdi FB Creator Studio ile saat analizini yapalım.

 • Öncelikle Google’a “Facebook Creator studio” yazıyoruz ve en üsttekine tıklıyoruz.
 • Hesabınıza giriş yapıyorsunuz.
 • Üst kısımdan Instagram butonuna tıklayarak Instagram’a geçiş yapıyorsunuz.

Sonrasında sol kısımdan “İstatistikler” ve onun altından “Hedef Kitle”ye tıklıyoruz.

Açılan sayfada biraz aşağı iniyoruz ve “Günler ve saatler” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza takipçilerimizin saat saat aktif olma istatistikleri çıkıyor. Burada hangi saatlerde daha yoğun olduğunu görebilirsiniz.

# Reels kullanımını artırın

Reels gerçekten inanılmaz bir erişim kaynağı. Eğer gerçekten ilgi çekici reel içerikleri çekebilirseniz profilinizde geçirilen vakti epey artırabilirsiniz. Yukarıdan aşağı sonsuz bir kaydırma serüvenini başlatmak için sektörünüzle alakalı dikkat çekici noktaları vurgulayan, birazda eğlenceli reels içerikleri sizi 3-4 adım ileriye taşıyabilir.

 • Reels içeriklerini kendi kamerasıyla çekmeye özen gösterin.
 • Tiktok’tan çekerek “tiktok” logosuyla birlikte atmayın.
 • Altyazı ekleyin.
 • Dikey videolar çekmeye özen gösterin.
 • Sadece Instagram’ın içerisinde ki müzikleri kullanın.

# Sosyal olmalısınız

Sadece paylaşım yapmak, tek taraflı bir davranıştır. Profiliniz genel olarak davetkâr olmalıdır. Kitlenizi sizinle iletişime geçmeye teşvik etmelisiniz. Aynı şekilde sizde iletişime geçmelisiniz. Cool olmak yerine tüm yorumları cevaplamalı, storyler ile etkileşim kurmalısınız.

Instagram profiliniz sadece ürünlerinizi sergilediğiniz bir tezgah değil, insanlarla bir hikaye paylaştığınız yerdir. İletişimi tamamen çift taraflı yürütmeye özen gösterin. Tabii bunu marka imajına uygun bir biçimde yapın. Eğer uygunsa mizah silahını kullanın.

 • Sosyallik ile etkileşim oranını artırmak

Onlara sorular sorun. Yaptığınız paylaşımlarla hayal güçlerini devreye sokmaya çalışın ve yorum atmalarını sağlayın. Attığı yoruma mantıklı bir cevap verdikten sonra tekrar ufak bir soru daha yöneltin ve iyice içeriye çekin. Bu, o kişinin profilinizde daha çok vakit geçirmesi ve markanıza daha fazla ısınması anlamına gelir. Bu ufak dokunuş ile hem profilizde gezme süresi hemde etkileşim oranınız artacaktır.

# Instagram algoritması hesabınızı nasıl destekler? NET

Siz Instagram için faydalı bir profil misiniz? Yani Instagram’ın sizin profiliniz üzerinden bir çıkarı var mı? Eğer varsa sizi daha fazla öne çıkaracaktır. Düz mantık, fakat doğru.

Instagram, kullanıcıların uygulamada daha fazla vakit geçirmesini ister. Bu sayede reklamverenler’e daha fazla sonuç sunmuş olur. Dolayısıyla reklamverenler daha fazla reklam verir ve Instagram daha fazla para kazanır. Ne demiştik, Instagram kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesini istiyor. O zaman sizin profiliniz kullanıcıların Instagram’da daha fazla durmasını sağlıyorsa, Instagram’da sizi, bulunduğunuz kategoride daha fazla öne çıkaracaktır ki insanlara daha fazla vakit geçirtin. Kimsenin ilgi göstermediği ve vakit geçirmediği bir profili Instagram neden öne çıkarsın?

Bu yüzden hedef kitlenin nabzını ölçebilmek çok çok çok önemli. Onların ne istediğini çözmeli ve ona göre içerik üretmeye devam etmelisiniz. Aksi taktirde Instagram’da boşa kürek çekmiş olabilirsiniz.

1 thought on “Instagram’da Organik Büyüme + Takipçi Artırma Rehberi”

 1. Faruk Kabadağ

  Instagram konusu ancak bu kadar detaylı anlatılabilirdi. O kadar samimi o kadar içten yazılmış ki okurken kendimi kaybettim. Konuyu anlamakta güçlük çekmedim gayet yalın bir dil kullanılmış ve konuya olan hakimiyet sayesinde konuyu net ve somut örneklerle pekiştirmişsiniz. Tebrikler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir