Google Ads açık artırma

Google Ads Reklam Açık Artırması Nasıl Çalışır?

Bu yazıda Google Ads’te reklam açık artırmalarının perde arkasını göreceğiz. Arama ağı reklam sıralamaları neye göre belirleniyor? Daha az maliyetle daha fazla trafiği nasıl alabiliriz hep beraber inceleyelim.

Arama motorları her sorgu için reklam göstermez, ancak motorlar bir sorgunun ticari bir amacı olduğunu belirlediğinde (kullanıcı bir hizmet veya ürün hakkında bilgi arar), kullanıcı sorgusunu gönderir göndermez bir açık artırma gerçekleşir.

Çeşitli faktörler şunları belirler:

  1. Bir reklamverenin açık artırmaya uygunluğu.
  2. Uygun reklamların sayfada göründüğü sonraki sıra.
  3. Her bir reklamverenin, reklamı tıklandığında ne kadar ödeyeceği.

Teklifiniz. İlk faktör, bir reklamverenin bir tıklama için ne kadar ödemeye hazır olduğudur. Reklamverenler, ödemeye hazır oldukları bir maksimum teklif (Maks. TBM olarak adlandırılır) belirler. Teklifler, tek tek anahtar kelime düzeyinde veya reklam grubu düzeyinde (ilgili anahtar kelimelerden oluşan bir grup) belirlenebilir.

Alakanız. Arama motorları, kullanıcıların gerçekten tıklamak isteyeceği reklamları göstermeyi amaçlar. Reklamlar alakalıysa, kullanıcılar kötü bir deneyim yaşar ve motorlar, reklam tıklamalarından elde edilen geliri kaçırır. Reklam alaka düzeyinin ikinci faktörünün devreye girdiği yer burasıdır.

Bir reklamın Kalite Puanı, aşağıda ele alacağımız alaka düzeyi faktörlerinin bir kombinasyonudur. Bir reklam açık artırmaya uygun olduğunda, motorlar bir hesaplama yapar: Maks. TBM X Kalite Puanı = Reklam Sıralaması. Bu, bir reklamın sayfada nerede gösterileceğini belirler.

Kalite Puanı nedir?

Kalite Puanı, deneyimin kullanıcılar için ne kadar alakalı olacağını gösterir ve reklamların arama sonuçlarında hangi konumda görüneceği ve bir reklamverenin tıklama başına ne kadar ödeyeceği konusunda büyük bir rol oynar. Reklamverenler bir reklamın gerçek Kalite Puanını görmez, ancak Google, Ads’te anahtar kelime düzeyinde 1 (kötü) ila 10 (mükemmel) arasında bir harici Kalite Puanı gösterir. Kalite Puanı arttığında, tıklama başı maliyet (TBM) düşebilir ve / veya ortalama konum iyileşebilir.

Google, Kalite Puanını hesaplarken üç şeye bakar:

  1. Bir kullanıcının bir reklamı tıklama olasılığını yansıtan beklenen tıklama oranı (TO).
  2. Sorguyla reklam alaka düzeyi. Reklam metni, kullanıcının aradığı şeyle oldukça alakalı olmalıdır.
  3. Açılış sayfası deneyimi. Kullanıcılar, sorgunun amacını yansıtan bir sayfaya yönlendiriliyor mu ve bu sayfa iyi bir kullanıcı deneyimi sağlıyor mu?

Google, her bir Kalite Puanı faktörünü nasıl ölçüyor?

Google kısa süre önce Kalite Puanı faktörlerini reklamverenlere göstermeye başladı. Bu, reklamlarınızı ve açılış sayfalarınızı optimize ederken dikkatinizi nereye odaklamanız gerektiği konusunda size tüyolar verir.

Her bir kalite puanı faktörünün etkileme oranı şu şekildedir:

  • Açılış sayfası deneyimi: %39
  • Beklenen TO: %39
  • Reklam Alaka Düzeyi: %22

Bu oranlar bize kalite puanını artırmak için çabalarken neye daha fazla önem vermemiz gerektiği konusunda büyük tüyolar verir.

Reklamverenler, web site trafiğini iyileştirmek ve hemen çıkma oranlarını düşürmek için reklam metni ve açılış sayfası deneyimini test ederek (bu, hızı artırmak, daha alakalı bir sayfa seçmek vb. anlamına gelir) önce TO’ları iyileştirmeye odaklanmalıdır. Ardından, sorguyla alaka düzeyini artırmak için reklam metnine odaklanmalı.

Reklam Sıralaması nedir?

Reklam Sıralaması = Reklam kalite puanı x Maks. TBM [+ cihaz gibi aramanın bağlamı ve reklam uzantılarının beklenen etkisi dahil diğer faktörlerin bir kombinasyonu]

Reklam Sıralaması, açık artırmaya katılan reklamların gösterildiği konumları belirler. Reklam Sıralaması ne kadar iyi olursa, konum o kadar yüksek olur. En iyi Reklam Sıralaması, arama sonuçlarında en üstteki reklam konumunu alır.

Bir reklamın Kalite Puanını ve reklamverenin Maksimum TBM’sini ve ayrıca mevcut reklam uzantılarının ve biçimlerinin beklenen tıklama oranı (TO) etkisini hesaba katar.

TBM nasıl hesaplanır?

Reklam Sıralamasının, bir reklamverenin biri reklamlarını tıkladığında ödediği gerçek tıklama başı maliyet (TBM) üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Reklamverenlerin, altlarında bulunan reklamverenden bir kuruş daha fazla ödediği çoğu kez yanlıştır. Aslında, bu gerçekten TBM hesaplamasının yalnızca bir parçasıdır. TBM şu formül kullanılarak hesaplanır:

TBM = Reklamverenin Altındaki Reklam Sıralaması / Kalite Puanı + 0,01 ABD doları

Ads’te, fiyatlandırma kısmen bir sonraki rakibin Reklam Sıralamasına dayandığından, gerçek TBM’ler büyük ölçüde değişebilir .

Aşağıda, reklam açık artırmasının pratikte nasıl göründüğüne ilişkin bir örnek verilmiştir:

Reklam Sıralaması (Maks. TBM Teklifi x Kalite Puanı), bir reklamın gösterildiği konumu belirler. Aşağıdaki reklamın Reklam Sıralaması, bir reklamverenin reklamını tıkladığında ödeyeceği gerçek TBM’ye dahil edilir.

Artık Google Ads arama ağı reklamcılığında reklam sıralamalarının perde arkasını biliyorsunuz. Daha iyi sıralama almak için bunları dikkate alarak reklamlarınızı optimize edin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir